ahmet rustem ekici portrait1.jpg
Ahmet Rüstem Ekici portrait by Hakan Sorar, Istanbul, 2020

Bio:

1983 Adana doğumlu Ahmet Rüstem Ekici, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre tasarımı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar dekor, set, sahne tasarımcısı olarak çalıştı. MEF Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde “Kamera için alan tasarımı” ve “Mekanlarda illüzyon” isimli dersler vermektedir. 

 

Çalışmalarının odak noktası beden ve mimarinin kurduğu ilişkilerdir. Queer bir perspektiften haz ile dönüşen mekanlara odaklanır. Toplumsal cinsiyet,kimlik, mimari ve beden ilişkisini ele alan serilerinde arkeolojik nesnelerin hikaye anlatım dilinden faydalanır. 

 

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik üzerine çalışan sanatıçının eserleri Ars Electronica Concrete House, CADAF Online, XX Art Flaneire, Museari Queer Arts Museum, Kyrgyzstan National Museum of Fine Arts ve Thessaloniki Queer Arts Festival’de sergilenmiştir. Türkiye’nin ilk kişisel artırılmış gerçeklik sergisi olan “Hamam” ardından Sauna ve Islak Hacimler üzerine çalışmalarına devam etmektedir. 

 

U.S. Educational and Cultural Affairs ve ZERO1 tarafından San Francisco American Arts Incubator Amplify 2019 programına seçilen sanatçı, dijital çalışmalarını sürdürüyor ve artırılmış gerçekliğin potansiyelleri ile eserlerine boyut kazandırıyor. 2022 yılında Artırılmış gerçeklik uygulaması olan Artivive marka elçiliğine ve Meta Creators of Tomorrow programına seçilmiştir. 

Sanatçı ve Araştırma Metni

Kendimi set tasarımcısı ve görsel hikaye anlatıcısı olarak tanımlıyorum. 3D görselleştirme ve modelleme yazılımlarını kullanmak, anlattığım hikayeler için alan tasarlarken bana sınırsız olanaklar sağlıyor. Hikayelerimin çoğu kimlik, beden ve haz ile şekillenen mimari tasarımlar ile şekilleniyor. 

 

Üretim için en sevdiğim araçlar 3D yazılımlar çünkü yerçekimi ve bütçe kısıtlaması olmayan mekanlar yaratma gücüne sahipler. 3 boyutlu yazılımları kullanmak eserlerimi 3D baskı, CNC veya lazer kazıma ile harmanlayarak üretmemi sağlıyor. Böylece tıpkı uzman olduğum sahne tasarımı alanı gibi farklı disiplinler ile iş birliği içerisinde üretiyorum. Hikayelerimi görselleştirmek için 3D animasyonlar, AutoCAD çizimleri ve fotoğraflardan faydalanıyorum. Hikayelerimin çoğunu deneyimlerim, şahitliklerim ve geleceğe aktarmak istediklerim oluşturuyor. 

Sevdiğim malzemeler, üzerinde çalıştığım kavrama göre değişir. Sahne ve set tasarımı deneyimleri olan bir sanatçı olarak farklı kullanım potansiyelleri açısından malzemelerin dili beni büyülüyor. Varlığım konusunda sessiz kalmam öğretildi, bu yüzden birçok hikayemde ait olduğum toplumla ilgili sırlar var. Sıklıkla kullandığım sınırlar ve bordürler sığmam gereken alanlara dönüşüyor. 

Şanslı biri olarak arkeoloji ile iç içe büyüdüm. Şu aralar mozaik, lahit gibi arkeolojik buluntuların hikaye anlatma yöntemlerini kullanıyorum. Aynı zamanda beden ve mimari ilişkiler üzerine kurduğum serilerime devam ediyorum.

 

Son zamanlarda en sevdiğim araçlar Cinema 4D, Lumion, 3DS Max ve Daz 3D.  Araştırmalarıma, arkeolojik ve queer metinleri okuyarak devam ediyorum. 3D görüntü oluşturma süreciyle ilgili becerilerimi geliştirmek için yeni araçlar öğreniyorum. Hamam ve Sauna serilerimin ardından Islak hacimler üzerine hikayelerimi anlatma serüvenim devam ediyor.

Bio

 

Ahmet Rüstem Ekici

Independent New Media Artist, TV Set Stage Designer who focus on gender, body, architecture and archeology. 

 

Ahmet Rüstem Ekici graduated from Bilkent University, Faculty of Fine Arts and Architecture, Department of Interior Architecture and Environmental Design in 2008. He worked as a decor, set and stage designer for many years. He gives lectures on "Designing Space for The Camera" and "Illusion in Spaces" at the Faculty of Design and Architecture at MEF University.

 

The focus of his work is on the relationships of the body and architecture. It focuses on spaces transformed with pleasure from a queer perspective. ARE uses the storytelling language of archaeological objects in created series that dealing with the relationship between gender, identity, architecture and the body.

 

The works of the artist working on augmented reality and virtual reality were exhibited at Ars Electronica Concrete House, CADAF Online, XX Art Flaneire, Museari Queer Arts Museum, Kyrgyzstan National Museum of Fine Arts and Thessaloniki Queer Arts Festival. 

 

The artist, who was selected for the San Francisco American Arts Incubator Amplify 2019 program by Educational and Cultural Affairs and ZERO1, continues his digital works and adds dimension to his works with the potentials of augmented reality.

ARTISTIC AND RESEARCH STATEMENT

I describe myself as a set designer and visual storyteller. Using 3D modeling softwares gives me limitless possibilities while I am designing the space for the stories I tell. Most of my stories have common roots of gender and social issues and LGBTQAI rights. My works usually have frames and connections of ancient mosaic pavement patterns which symbolises borders to live together in unity. I am fascinated by the optical illusions of floor mosaics and the way they tell stories about their era.

While I’m creating the space for the virtual camera about the stories I tell, all my angles work like a storyboard. It has a strong connection of the conceptual idea of living in a border and all the story has to be told in a given space where my work becomes like a digital collage. My favourite tools are 3D softwares because they have the power to create spaces without gravity and budget. Using 3D softwares gives my works possibilities of 3D printing, CNC or laser engraving. I also create 3D animations, AutoCAD drawings and photography to visualise my stories.

My favourite material changes upon to the concept I work about. As an artist with stage and set design experiences I am fascinated by the language of the materials in terms of illusions.

I was taught to be silent about my existence thus many of my stories have secrets about the society I belong to and the borders I often use are translated ınto the space I have to fit in.

Right now I am abstracting the ancient mosaic tiles and using their ways of storytelling about their era. The illusion of their frames,borders and the way they try to act like a 3D surface fascinates me.

My favourite medium is now Cinema 4D, 3DS Max and AutoCAD. I continue to research, read about archeology and queer theories. I keep working and researching about new tools to develop my skills about 3D creation process.

About Aredeko Art & Design

AREdeko & AREsets is a multi-disciplinary design studio established for collaborations on events, experiences, and television studios.

 

Since the year 2008, Ahmet Rüstem Ekici who has designed television studios for hundreds of TV channels in Turkey and other different countries, also gives lectures named "Designing Space For The Camera" and "Illusionism in Interiors" in MEF University Art, Design and Architecture faculty. The artist / designer who focuses on his digital art career has participated in international exhibitions. He also writes art and design articles in various magazines.

Entering the sector within Doğan TV Holding in 2008, Aredeko has specialized in talkshows, small news studios, multi-purpose news studios, competition programs, daytime decors and thematic decorations. He continues to give Turkey's leading television channels decor and design services.

Continue to follow the ever-evolving design portfolio with an understanding of design that is intertwined with the most innovative technologies in event design, experience design, concert, fair, organization and event design.

Aredeko Art & Design Hakkında 

AREdeko & AREsets etkinlik, deneyim, televizyon stüdyosu konusunda işbirlikleri için kurulmuş multi-disipliner bir  tasarım stüdyosudur. 

 

2008 yılından günümüze Türkiye ve farklı ülkelerde yüzlerce televizyon kanalının televizyon stüdyolarını tasarlamış Ahmet Rüstem Ekici aynı zamanda MEF Üniversitesi Sanat,Tasarım ve Mimarlık fakültesinde "Designing Space For The Camera" ve "Illusionism in Interiors" isimli dersler vermektedir. Dijital sanat kariyerine ağırlık veren sanatçı/tasarımcı uluslararası sergilerde yer almıştır. Aynı zamanda çeşitli dergilerde sanat ve tasarım yazıları yazmaktadır.

2008 yılında Doğan TV Holding bünyesinde sektöre giren Aredeko, talkshow, küçük haber stüdyoları, çok amaçlı haber stüdyoları, yarışma programları, gündüz kuşağı dekorları ve tematik dekorlar konusunda uzmanlaşmıştır. Türkiye'nin öncü televizyon kanallarına dekor tasarımı hizmetleri vermeye devam etmektedir. 

Etkinlik tasarımı, deneyim tasarımı, konser, fuar, organizasyon ve etkinlik tasarımı konusunda da en yenilikçi teknolojiler ile iç içe olan tasarım anlayışımız ve sürekli gelişen tasarım portfolyomuzu takip etmeye devam ediniz.